

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Current Rating | 100 mA |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Collector Current | 100 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Continuous Collector Current | 100 mA |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| hFE Min | 33 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 500 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 3671
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06950
Ext.Price$0.06950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06950 | $0.06950 |
| 10 | $0.03475 | $0.34750 |
| 50 | $0.03129 | $1.56450 |
| 100 | $0.02818 | $2.81800 |
| 500 | $0.02538 | $12.69000 |
| 1000 | $0.02286 | $22.86000 |
| 3000 | $0.02058 | $61.74000 |
| 5000 | $0.01873 | $93.65000 |
| 10000 | $0.01705 | $170.50000 |
